Dobrze wiedzieć co dzieje się w środku

Słysząc słowo ,,toksykologia”, niektórym osobom od razu przed oczami staje scena z fabularnego filmu akcji, gdzie trzeba przeprowadzić analizę krwi, aby nadać sprawie nowe światło. W życiu codziennym toksykologia nie jest wykonywana tylko i wyłącznie w tak ekstremalnych okolicznościach, ponieważ jest bardzo skutecznym i wiarygodnym badaniem w wielu sytuacjach.

Po co przeprowadza się badanie toksykologiczne?

badania toksykologiczne krwiBadania toksykologiczne umożliwiają wykrycie m.in. trucizn znajdujących się w organizmie (organicznych jak i nieorganicznych), a także niebezpiecznych stężeń leków. Drugi wariant jest szczególnie ważny przy stosowaniu leków o wąskim zakresie terapeutycznym. W przypadku zatruć nagłych, badanie wykonuje się w trybie natychmiastowym, natomiast przy badaniu profilaktycznym np. przy stosowaniu leków, do badania należy się przygotować analogicznie jak do standardowego pobierania krwi. W toksykologii podstawowo wykorzystuje się krew, tak więc badania toksykologiczne krwi obejmują jej wszystkie elementy upostaciowane i nieupostaciowane, a także surowicę i osocze. Przy pobieraniu w zdarzeniu nagłym, jak najwcześniejsze pobranie krwi po zatruciu daje największe szanse na wiarygodny i miarodajny wynik. Co też bardzo ciekawe, a zarazem bardzo ważne dla wyniku, przy pobieraniu krwi do badania na obecność alkoholu, nie można używać preparatu zawierającego alkohol, ponieważ może on podważyć wiarygodność badania. Jak zawsze, lepiej trzy razy się upewnić, a nie popełnić żadnego błędu. 

Badanie toksykologiczne krwi jest wykorzystywane bardzo często do wykrywania substancji psychoaktywnych w organizmie, co świadczy o wszechstronności tej metody. To badanie jest najbardziej wiarygodne, jeżeli w nagłym wypadku jak najszybciej zgłosimy się do punktu na pobranie, a mając wzgląd na swoje zdrowie, nigdy nie ma co z tym długo zwlekać.