Dach z przestrzenią użytkową, czyli poddaszem

Jest wiele rodzajów dachów, które można umieszczać na budynkach. Wśród nich na uwagę zasługuje dach jednopołaciowy. Inaczej takie dachy nazywane są też jednospadowymi lub pulpitowymi. Jak sama nazwa wskazuje, jest to dach, który posiada tylko jedną połać.

Rodzaje dachów: jednospadowe, dwuspadowe i czterospadowe

dachy w warceJeśli rozpiętość między ścianami jest mniejsza niż 6 m, to taki dach jest najlepszych wyborem. Dach jednospadowy można zamontować nie tylko na budynkach, ale również przybudówkach. Znane są również dachy dwuspadowe, czyli inaczej dwupołaciowe. Są to dachy, które składają się z dwóch połaci. Te dachy są obecnie najbardziej popularne. Poza tym konstrukcja dachów dwuspadowych jest bardzo prosta, dlatego montaż takich dachów nie zajmuje wiele czasu. Z pewnością dachy w warce o budowie dwuspadowej spełnią oczekiwania każdego klienta. Dwie połacie mają za zadanie stworzyć przestrzeń w środku. Ta przestrzeń nazywana poddaszem może zostać odpowiednio zagospodarowana. Na poddaszu znajdują się zazwyczaj pokoje gościnne, pokoje dla dzieci czy duża garderoba. Jeśli poddasze będzie zagospodarowane, to pomiędzy pokryciem dachu a jego izolacją termiczną musi znaleźć się specjalna szczelina wentylacyjna. Jeśli poddasze nie będzie użytkowane, nie ma takiej konieczności. Zawsze jednak lepiej zdecydować się na szczelinę, gdyby w przyszłości poddasze miało być jednak użytkowane. Znane są również dachy kopertowe.

Takie dachy nazywane są też dachami czterospadowymi. Dachy kopertowe zbudowane są z 4 skośnych połaci. Kąt nachylenia każdej połaci jest zazwyczaj taki sam. Pod dachem czterospadowym również powstaje poddasze. Ma ono jednak więcej skosów, a powierzchnia użytkowa takiego poddasza jest nieco mniejsza. Dwie większe połacie w dachu kopertowym mają kształt trapezu, a dwie mniejsze – trójkąta.