Czym zajmuje się ginekolog? Kiedy należy do niego pójść?

 

Statystki pokazują, że ginekolog należy do grona specjalistów, których kobiety unikają najczęściej. Mniej niż połowa z nas regularnie chodzi na wizyty i wykonuje podstawowe badania, w tym cytologię. Jest to bardzo niepokojący wniosek, ponieważ z roku na rok wzrasta liczba chorych na nowotwory szyjki macicy i inne układu rozrodczego.

Czego nie wiemy o ginekologach i ginekologii?

ginekolog poznańNiska świadomość społeczeństwa w zakresie ginekologii jest bardzo niepokojąca. Niewiele środków przeznacza się na promowanie, reklamowanie tego tematu. Uświadamianie jest natomiast niezwykle ważną kwestią. Co powinniśmy wiedzieć o ginekologach i ginekologii? Ginekologia jest to dział medycyny, zajmujący się, ogólnie rzecz ujmując, żeńskim układem rozrodczym. Każda kobieta, powinna regularnie wykonywać podstawowe badania, obejmujące przynajmniej usg dopochwowe i cytologię. Regularnie, czyli przynajmniej raz na dwa lata. Pierwszym momentem żeby wybrać się na wizytę jest rozpoczęcie miesiączkowania, a najpóźniej rozpoczęcie współżycia. Niezależnie od wymaganych terminów, musimy wybrać się na wizytę za każdym razem, gdy odczuwamy jakiekolwiek niepokojące objawy. W każdym dużym mieście znajdziemy kilkadziesiąt gabinetów ginekologicznych. Część z nich przyjmuje wyłącznie prywatnie, a część w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Na wizytę warto umówić się wcześniej, ponieważ nawet prywatnie możemy na nią trochę poczekać. Odpowiednim momentem cyklu na wizytę u ginekologa jest kilka dni po zakończeniu miesiączkowania. Zatem ginekolog poznań pomoże nam z każdym problemem i nie warto się bronić przed wizytą.

Pamiętajmy, że niezwykle ważna jest profilaktyka. Nawet jeżeli nie czujemy niczego niepokojącego, nie zauważamy u siebie żadnych, chorobowych objawów, to mimo wszystko raz na jakiś czas musimy udać się na wizytę, by wykonać przynajmniej usg i cytologię.