Czym są panele fotowoltaiczne?

Promieniowanie słoneczne można efektywnie wykorzystywać do otrzymywania ciepła lub wytwarzania energii elektrycznej. Obecnie mamy wiele możliwości, które pozwalają na ogromne oszczędności w stosunku do konwencjonalnych źródeł energii oraz przede wszystkim zmniejszają ogólne zanieczyszczenie środowiska.

Do czego służą panele fotowoltaiczne?

Bateria słoneczna, fotowoltaikaNajbardziej najpopularniejszym sposobem wykorzystania promieniowania słonecznego są zestawy solarne oparte o panele fotowoltaiczne. Panele fotowoltaiczne przekształcają światło w energię elektryczną lub na energię cieplną. Zdajemy sobie sprawę, że prąd elektryczny kosztuje coraz więcej dlatego też instalacje solarne są w stanie przynieść swoim właścicielom wymierne oszczędności w domowym budżecie a także poczucie, że bierze się udział w działaniach ekologicznych. Obecnie na rynku możemy wyróżnić dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych, pierwsze oparte są na modułach monokrystalicznych, drugie na modułach polikrystalicznych. Moduły fotowoltaiczne wytworzone są z ogniw monokrystalicznych i posiadają obecnie najwyższą sprawność wśród wszystkich modułów fotowoltaicznych. Ich żywotność oblicza się co najmniej 30 lat. Ogniwo wykonane jest z jednego kryształu dlatego wysoka sprawność uzyskana zostaje w wyniku dokładnie równego ukierunkowania struktury kryształu w jednym kierunku. Wielkim minusem tego jest ekstremalnie wysoki nakład produkcyjny i wyższe koszty. Alternatywą dla tego są moduły polikrystaliczne, jak również moduły multikrystaliczne, które produkowane są w korzystniejszym ekonomicznie procesie. Proces ten polega na tym, że czysty półprzewodnikowo krzem zostaje rozpuszczony w podciśnieniu pod szkłem ochronnym i przelewany do kokili, w których w odpowiedniej temperaturze kierunkowo zastyga. Następnie multikrystaliczne bloczki obrabiane są przy pomocy precyzyjnych pił do postaci słupków o kwadratowej i komórkowej powierzchni.

Słupki następnie kroi się i czyści przy użyciu pił taśmowych do multikrystalicznych krążków krzemu o grubości 200 mµ. Sprawność wysokowartościowych jakościowo ogniw polikrystalicznych nie jest niższa od sprawności ogniw monokrystalicznych.