Czym jest udarność?

 

Sama nazwa udarność wielu osobom w naszym społeczeństwie nic nie mówi. Jednak warto zgłębić chociażby podstawową wiedzę w tej kwestii. Pojęcie to związane jest z odpornością materiałów na kruche pękanie. Definicja jest dość skomplikowana, lecz sama próba udarność jest dość widowiskowa i warto się jej przyjrzeć z bliska.

Kalibrowanie młota udarnościowego

młot udarnościowyPróby udarność przeprowadza się tylko dla próbek stali reprezentatywnych dla danej partii materiału. Bowiem jeśli przykładowo dwie z trzydziestu próbek stali przejdą próbę udarności, to bardzo wysoce prawdopodobne jest, że pozostałe próbki również przejdą tą próbę z wynikiem pozytywnym. Aby zbadać daną próbkę, trzeba posiadać młot udarnościowy, który pozwala na określenie udarności różnego rodzaju próbek. Kupując młot udarnościowy do laboratorium warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Bardzo waży jest producent sprzętu, ponieważ ci bardziej renomowani zazwyczaj lepiej wypadają na tle konkurencji. Ważne są również materiały, z których wykonano urządzenie, bo im lepsze, tym urządzenie trwalsze. Ważny jest również stopień skomplikowania procesu ustawiania urządzenia przed dokonaniem pomiaru. Jeśli proces ten jest mocno skomplikowany i czasochłonny, to praca przy takim urządzeniu z pewnością nie będzie należała do najprzyjemniejszych. Ponadto do obsługi skomplikowanego urządzenia potrzebować będziemy wykwalifikowanego eksperta, który podoła procesowi skomplikowanej kalibracji. Jeśli kupimy urządzenie proste w obsłudze, będziemy mogli zatrudnić nawet studenta, którego z czasem doskonale wyszkolimy do obsługi urządzenia.

Posiadanie młota udarnościowego to z pewnością atut dla wielu firm. Mogą one oszczędzić na drogich badaniach stali. Dzięki temu można inwestować w nowe technologie i stale rozwijać swoje firmy. O młot należy oczywiście dbać, jak o inne sprzęty.