pompy ciepła

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Janusz i Małgorzata całe swoje życie żyli bardzo skromnie i oszczędnie. Wszystko w jednym celu. Marzyli o tym aby na starość przenieść się gdzieś w góry i tam spokojnie spędzić resztę swojego życia. Kiedy więc w końcu doczekali się przeprowadzki nie posiadali się ze szczęścia.

Wady pompy ciepła

pompy ciepłaKupili niewielki domek w Bieszczadach i w zaledwie dwa dni przewieźli tam cały swój dobytek z Lublina. Jeszcze przed kupnem wiedzieli, że czeka ich jeszcze trochę zmian. Zainstalowana klimatyzacja była droga i mało efektywna. Jeszcze kilka lat temu planowali, że w swoim górskim domku zainstalują pompy ciepła Mitsubishi. Z czasem doszli jednak do wniosku, że nie jest to najlepszy pomysł. Pompy zajęłyby za dużo miejsca, są drogie a przede wszystkim są dość hałaśliwe. Nie o to przecież chodziło w przeprowadzce w góry aby żyć tu w ciągłym hałasie. Doradca w sklepie doradził, że fotowoltaika powinna być dla nich dobrym rozwiązaniem. Nie martwiąc się o koszty mogą pozwolić sobie na ogrzewanie na prąd. Zainstalowane panele fotowoltaiczne w zupełności wystarczą na pokrycie całorocznego zapotrzebowania na prąd, nawet przy ogrzewaniu mieszkania prądem. Janusz i Małgorzata wahali się przez jakiś czas, głównie ze względu na ogromne koszty, ostatecznie przekonał ich jednak fakt, że cała inwestycja w końcu się przecież zwróci. W ten sposób przygotowany dom miał im dobrze służyć do końca życia.

 

Cała inwestycja zwróciła się już po siedmiu latach i teraz cieszą się bezpłatną energią. Żałują nawet, że nie zastosowali tych rozwiązań mieszkając jeszcze w mieście. Zaoszczędzone wtedy pieniądze pozwoliłyby im przenieść się w góry kilka dobrych lat wcześniej.