prawnik

Czy rynek polski potrzebuje więcej prawników?

Co roku przybywa adwokatów i radców prawnych, natomiast klienci mają już swoich zaufanych prawników, z usług których korzystają. Mimo tego cały czas prawo jest bardzo obleganym kierunkiem. Rynek pracy jest obecnie wyjątkowo trudny dla nowych prawników, ponieważ prawników jest coraz więcej, natomiast liczba klientów nie zmienia się zbyt drastycznie.

Czy prawnicy są nadal potrzebni?

prawnikCiężko znaleźć pracę, ponieważ liczba chętnych na jedno stanowisko jest naprawdę duża i potencjalni pracodawcy mają w kim wybierać, oferując często bardzo niskie wynagrodzenie, gdyż w razie ewentualnej odmowy wykonywania pracy za takie wynagrodzenie znajdzie się inna osoba gotowa do podjęcia pracy. Liczba nowych osób zaczynających prawo jest ogromna w samym województwie kujawsko-pomorskim jest to kilka tysięcy osób. Jak z kolei wygląda to w liczbach? Dekadę temu liczba adwokatów wynosiła nieco ponad 6 tysięcy adwokatów i niecały tysiąc aplikantów, obecnie liczba się znacząco zwiększyła i mamy ponad 14 tysięcy adwokatów i ponad 7 tysięcy aplikantów. Do tego dochodzą jeszcze radcy prawni, którzy również mogą świadczyć usługi z zakresu prawa. Liczba radców prawnych dekadę temu wynosiła ponad 17 tysięcy i niecałe 3 tysiące aplikantów, obecnie jest ich ponad 28 tysięcy, z kolei liczba aplikantów wynosi ponad 7,5 tysiąca. Obecnie co roku w każdym województwie w urzędach pracy rejestruje się coraz więcej prawników.

Te dane doskonale pokazują, iż rynek jest już przesycony i należy się zastanowić przy wyborze prawa. Kancelaria prawna o marzenie nie jednego przyszłego prawnika, jednak warto się zastanowić czy potrzebna jest kolejna i to w dodatku nowa kancelaria.

Więcej informacji: http://wyborcza.pl/1,75398,18579639,rynek-weryfikuje-prawnikow.html