Co warto wiedzieć o porcelanie?

 

Porcelana od zawsze kojarzy się z pewną elegancją i kruchością. W wielu domach zestawy porcelany są traktowane bardzo ostrożnie, a używa się ich tylko przy ważnych okazjach, nigdy nie codziennie. Jest to związane właśnie z tym, że naczynia z porcelany były kiedyś wyjątkowo kosztowne. 

Jakie są zalety porcelany?

filiżanki porcelanaPorcelana to biała, przeświecająca ceramika, która została wynaleziona w Chinach i to już w VII wieku. Ogólnie porcelanę należy podzielić na twardą i miękką. To z tej pierwszej wykonuje się wszelkiego rodzaju naczynia. Sama jednak porcelana kojarzona jest z luksusem i pewnym bogactwem, bo kiedyś nie każdego było stać na chociażby filiżanki porcelana więc oznaczała klasę samą w sobie. Poza tym do zalet porcelany należy zaliczyć to, że jest ona odporna na działanie bodźców zewnętrznych, czyi na warunki chemiczne czy atmosferyczne. Dodatkowo łatwo się ją czyści. Podawane w porcelanowych miskach potrawy będą wolniej stygnąć, ponieważ materiał ten odznacza się niską przewodnością ciepła. Zazwyczaj spotyka się filiżanki porcelanowe w kolorze białym i jest to najczęstszy wariant, jednakże nie jedyny. Na rynku dostępne są także inne barwy i wybór zależy jedynie od upodobań klienta. Materiał może być gładki lub wypukły, piękne zdobiony złotem lub malunkami. Poza tym porcelana bardzo rzadko się odbarwia, dlatego też bez żadnych problemów można w niej serwować takie napoje jak kawa czy herbata. Tak czy inaczej, nie będzie po nich śladu. Porcelana nie kosztuje może już tak dużo jak kiedyś, ale to nie znaczy, że straciła swoją elegancję i luksus, wręcz przeciwnie. Wciąż zachwyca swoim pięknem i mnogością zdobień.

Jeśli marzy się o trwałym i efektownym zestawie naczyń, to warto zdecydować się na taki wykonany z porcelany. Porcelana nie tylko zawsze świetnie się prezentuje, ale również jest wytrzymała, co sprawia, że jej użyteczność szacuje się na lata.