Choroby truskawek.

Kupując sadzonki truskawek powinniśmy mieć je z pewnego źródła, aby mieć pewność że są one zdrowe. Opryskiwanie truskawek jest niezbędne, aby zapobiegać chorobom i szkodnikom atakującym te rośliny. Wiele chorób przychodzi do nas wraz z ze sprowadzanymi z zagranicy sadzonkami truskawek. Należą do nich czerwona zgnilizna korzeni czy skórzasta zgnilizna owoców.

Jakie są choroby truskawek?

Sadzonki truskawekDlatego właśnie walka z chorobami jest bardzo trudna. Stosując środki do ochrony roślin warto postępować zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Bądź ulotką. Umożliwi nam to wykonanie oprysku terminowo i zastosowanie odpowiedniej dawki preparatu. Najczęstszą chorobą jest szara pleśń. To choroba grzybową, która atakuje łodygi, liście, kwiaty i owoce truskawek w miejscu takim jak szkółka truskawek. Rośliny zakażają się pleśnią gdy kwitną. Objawy pojawiają się dopiero w fazie owocowania. Zaatakowane przez chorobę truskawki mają brązowy kolor i rozpadają się gdy się je dotknie. Aby zapobiec tej chorobie można je podlać wywarem z cebuli. Kolejna częsta choroba truskawek to mączniak prawdziwy. Zaraza powoduje zamieranie owoców, bo to je najczęściej owoce oraz liście truskawek. Jej znakiem jest biały nalot, który jest na całym krzaczku. Naturalnym opryskiem jest Bio-Blatt, który niszczy mączniaka. Skórzasta zgnilizna owoców atakuje owoce, które zanim staną się dojrzałe są brązowe i twarde i nie nadają się do jedzenia. Natomiast te truskawki, które przetrwają są gorzkie i mają białą barwę. Zaatakowane rośliny więdną. Naturalnym sposobem jest wyciąg ze skrzypu polnego najbardziej uciążliwa i najgorsza jest werticiloza truskawki. Jest to choroba grzybowa.

Najszybciej atakuje rośliny w ciepłe wilgotne dni. Zaczyna się ona zamieraniem dolnych liści rośliny a kończy się śmiercią całego krzaczka. Tutaj sposobem naturalnym jest również wyciąg ze skrzypu polnego który pomaga roślinom uodpornić się przed chorobami grzybowymi