Budowa domu krok po kroku

Wymarzony dom, spełniający oczekiwania mieszkańców, to wbrew pozorom przedsięwzięcie wymagające dużego nakładu nie tylko czasu, ale również zaangażowania i cierpliwości. Od czego należy zacząć? Jak rozpocząć cały proces? Jakie rozwiązania będą najlepsze?

Na początku należy sprecyzować nasze marzenia i porównać je z możliwościami, jakie posiadamy.

Meble kuchenneKiedy wybierzemy projekt z setek innych i stwierdzimy, że to właśnie ten jedyny, wówczas poddajemy go adaptacji. Następnie uruchamiamy machinę urzędową i staramy się o pozwolenie na budowę. Dalej, w kolejności pozostają: wykonanie przyłączy, budowa studni – jeśli jest taka konieczność, badanie gruntu oraz zgłoszenie rozpoczęcia robót budowlanych. Wykonawcy, z którymi nawiązuje się współpracę w trakcie budowy to: geodeta, architekt, geotechnik, projektanci i wykonawcy przyłączy. Do nadzoru budowlanego należą: inspektor nadzoru inwestorskiego do kontrolowania projektu, przedstawiciel i inspektor przedsiębiorstwa do odbioru przyłączy oraz wykonanie kosztorysu inwestorskiego. Aby być odpowiednio przygotowanym do logistycznej części trzeba zatrudnić kierownika budowy, umówić firmę wykonawczą oraz podjąć decyzję o sposobie zaopatrywania budowy w materiały i sprzęt konieczny do wykonania inwestycji. Technologia – jej wybór zależy od oczekiwań przyszłych mieszkańców i wysokości nakładu finansowego przeznaczonego na budowę. Warto na etapie analizy projektu zastanowić się jak mają wyglądać wnętrza – zamówione z odpowiednim wyprzedzeniem meble kuchenne czy kafelki z pewnością zaoszczędzą nam czasu i nerwów. Proces budowy wymarzonego domu będzie czasochłonny i bardzo kosztowny, dlatego należy przygotować się na nieoczekiwane wydatki czy opóźnienia z oddaniem poszczególnych etapów. Należy pamiętać o kontroli, jaką możemy zapewnić firmie wykonawczej, aby spać spokojnie z przekonaniem o tym, że dom powstaje zgodnie z planem. Jesteśmy w stanie sami sprawdzić podstawowe wymiary pomieszczeń, aby upewnić się, że wszystko będzie do siebie pasować. Warto zaprosić nawet do stanu surowego zamkniętego projektanta wnętrz, który dopasuje meble kuchenne na podstawie wyglądu domu, jego projektu, wizualizacji i oczekiwań klienta.

Budowa domu to długotrwały i stresogenny proces, co jest podyktowane nie tylko zainwestowanymi funduszami najczęściej w postaci kredytu hipotecznego, ale także z presją i emocjami podczas tworzenia swojego miejsca na ziemi. Wszystko musi ze sobą współgrać i powodować, że w przyszłym domu będziemy się czuć jak we własnym miejscu na Ziemi.