Blaty laminam i laminat – podobna nazwa, inne właściwości

Kuchnia oraz łazienka to pomieszczenia, które znajdują się wszędzie. Nie tylko w naszych domach, ale także miejscach pracy, galeriach handlowych, środkach transportu. Higiena jest zakorzeniona w naszym życiu, niezbędne jest dla nas przestrzeganie jej. Dlatego ważne jest, aby mieć do niej łatwy i przyjemny dostęp. Jednym z ważniejszych elementów tych pomieszczeń są blaty kuchenne oraz blaty łazienkowe, ponieważ są najbardziej eksploatowane.

Co zapewniają nam blaty kuchenne?

laminamBlaty kuchenne pozwalają nam przygotować posiłek, możemy także przy nim odpocząć, napić się kawy z bliskimi lub współpracownikami. W blaty łazienkowe wmontowane są umywalki, jest to miejsce często mokre, na nim także przechowujemy różne kosmetyki lub używamy go do wykonywania różnych higienicznych czynności. Dlatego ważne jest, aby blaty były łatwe w utrzymaniu czystości i trwałe, co zapewnia blat laminam. Najbardziej popularne są jednak blaty kuchenne i blaty łazienkowe z płyty laminowanej. Jest to płyta wiórowa pokryta laminatem. Blat laminowany to opcja tania, dosyć trwała i wygodna. Na rynku istnieje mnóstwo wzorów i kolorów, dzięki czemu bez problemu znajdziemy coś dla siebie. To rozwiązanie najczęściej stosowane jest w miejscach pracy. Powierzchnia laminatu może imitować kamień, drewno, ceramikę lub inne tworzywo, dzięki czemu może wyglądać nie tylko estetycznie ale także luksusowo. Blaty kuchenne i blaty łazienkowe z płyty laminowanej, w przeciwieństwie do blatów laminam, muszą być jednak dobrze zabezpieczone przed wodą, ponieważ inaczej zacznie pęcznieć. Nie jest także odporny na wysokie temperatury ani zarysowania. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, lecz nie na długie lata.

Kolejnym wariantem są blaty kuchenne i blaty łazienkowe wykonane z betonu. Powstaje on z mieszanki żwiru, piasku, wody i cementu. Jego wygląd jest surowy, dzięki czemu wpasowuje się w każde wnętrze łazienki i kuchni, choć są także dostępne warianty kolorowe. Tani, łatwy w utrzymaniu czystości, odporny na wilgoć, temperatury i zarysowania, słowem – godny polecenia. Te rodzaje blatów są najczęściej spotykane Może nie są tak piękne i trwałe jak blaty drewniane lub z kamienia naturalnego, jednak dzięki tak wielkiej różnorodności i tanim kosztom wciąż dominują na rynku.