Automat pakujący do zakładu przemysłowego

Pakowanie i przenoszenie gotowych produktów na linii produkcyjnej czy technologicznej jest jednym z tych zadań, które są automatyzowane w pierwszej kolejności. Jest to bowiem monotonna, powtarzalna praca, niejednokrotnie o wiele bardziej wyczerpująca niż mogło by się wydawać, przede wszystkim z racji powtarzających się czynności, nużących pracownika bardzo szybko.

Lekkie maszyny do pakowania produktów

roboty do pakowaniaPakowaniem i transportem produktów zajmują się więc niemal wyłącznie roboty produkcyjne, które mogą wykonywać pracę znacznie szybciej niż fizyczni pracownicy, ale również nie odczuwają efektów zmęczenia, dzięki czemu mogą pracować nieprzerwanie przez wiele godzin. Typowe roboty do pakowania należą do maszyn prostszych niż automaty przeznaczone do bardziej skomplikowanych prac, a więc bywają tańsze i mniejsze niż takowe. Mogą być łatwo ulokowane i przenoszone, gdyż w przeciwieństwie do wielu maszyn zadaniowych, należą do kompaktowych automatów i nie mają nadmiernie dużych gabarytów. Składają się najczęściej ze standardowego ramienia, wyposażonego w chwytak czy podnośnik, na którym przenoszony jest końcowy produkt, oraz mniejszych ramion zamykających opakowanie w wyznaczony sposób. Nie jest to więc szczególnie skomplikowana maszyna, zwłaszcza w porównaniu do bardziej precyzyjnych automatów, przeznaczonych do wykonywania złożonych prac na nieraz bardzo małej przestrzeni.

Takie roboty często bywają jednymi z pierwszych maszyn jakie zostają wprowadzane do zakładu produkcyjnego, dlatego nie jest trudno je dostać. Wielu producentów standardowo oferuje roboty pakujące jako część wyposażenia do hali produkcyjnej, lub też sprzedaje je jako osobne konstrukcje, przeznaczone do samodzielnego ulokowania na końcu linii technologicznej w zakładzie.